Platnost účtu byla ukončena, web bude trvale smazán za:

Pokud chcete platnost účtu obnovit, napište nám na podpora@chytry-web-maklere.cz

Stavební dokumentace: Co byste měli vědět jako vlastníci nemovitostí

Stavební dokumentace: Co byste měli vědět jako vlastníci nemovitostí

26. února

Stavební dokumentace je povinností, kterou bychom neměli podceňovat. Od loňského roku platí v České republice legislativa, která vyžaduje, aby každý majitel nemovitosti uchovával dokumentaci odpovídající skutečnému stavu svého objektu. Nedodržení této povinnosti může vést k problémům při prodeji nemovitosti či dokonce k pokutám. Jak zjistit, zda máte vše v pořádku? A co dělat, pokud vám nějaké dokumenty chybí? V tomto článku vám přiblížím všechny důležité informace a tipy, které vám pomohou udržet si pořádek ve stavební dokumentaci.

Stavební dokumentace – nová povinnost pro majitele

Stavební dokumentace zahrnuje všechny relevantní podklady týkající se stavby a jejích případných změn. Nový zákon stanovuje jasné pravidlo: vlastník musí mít tuto dokumentaci aktuální, což znamená, že by měla korespondovat s fyzickým stavem stavby. Tato povinnost se vztahuje na všechny typy budov – rodinné domy, bytové komplexy i komerční objekty.

Cílem této legislativy je zajistit kompletní a přesnou evidenci všech stavebních úprav. Může to být klíčové při prodeji vaší nemovitosti nebo při žádosti o stavební povolení. Pokud vaše dokumentace neodpovídá realitě, mohou nastat komplikace vedoucí ke zpoždění transakcí nebo dokonce k sankcím ze strany příslušných úřadů.

Jak zkontrolovat správnost vaší dokumentace?

Je důležité pravidelně kontrolovat, zda vaše stavební dokumentace odpovídá skutečnosti. Pokud došlo k jakýmkoli změnám ve vašem objektu – například přístavbě či úpravám dispozic –, měli byste zajistit aktualizaci těchto dokumentů. Povinnost za správnost nesete vždy vy jako vlastník nemovitosti.

Co dělat v případě absence nebo nesouladu dokumentace?

Ne vždy má vlastník nemovitosti k dispozici aktuální stavební dokumentaci. U starších budov se často stává, že buď chybí úplně, nebo neodpovídá skutečnému uspořádání. Prvním krokem je ověřit existenci archivu na místním stavebním úřadě. Pokud tam nic nenajdete, zkuste kontaktovat původního projektanta či architekta.

V případě velmi starých nemovitostí nezbývá jinak než si nechat novou dokumentaci vyhotovit. Autorizovaný projektant provede potřebná měření a připraví výkresy podle aktuálního stavu. I když to znamená určitou investici a časovou náročnost, zajistíte si tak potřebné podklady a vyhnete se komplikacím s úřady či při prodeji nemovitosti.

Představte si budoucnost s správnou stavební dokumentací

Ačkoli se nová povinnost může zdát jako zbytečné administrativní zatížení, dlouhodobě chrání zájmy vlastníků nemovitostí. Pokud si nejste jisti správností své stavební dokumentace nebo potřebujete pomoc s jejím doplněním či aktualizací, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím kontaktů uvedených na mém webu.

Vytvořeno v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉŘE

Tomawell s.r.o. © 2025

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak si vybrat nemovitost

Jak si vybrat nemovitost
zpracováním osobních údajů